
| Parameter | Value |
|---|---|
| Output Current | 250 mA |
| Dropout Voltage | 270 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Quiescent Current | 3 µA |
| Output Type | Fixed |
| RoHS | Compliant |
| Max Input Voltage | 8 V |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
| Load Regulation | 20 mV |
| Line Regulation | 0.2 %/V |
| Output Voltage | 1.2 V |
Stock: 58
Distributors
pcbx
Unit Price$0.16435
Ext.Price$0.16435
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.16435 | $0.16435 |
| 10 | $0.13152 | $1.31520 |
| 50 | $0.11519 | $5.75950 |
| 100 | $0.10088 | $10.08800 |
| 500 | $0.09302 | $46.51000 |
| 1000 | $0.08827 | $88.27000 |
